ספטמבר 28, 2021

הקתדרא של עדנה קרנבל לחקר השפיטה

עדנה קרנבל העיתונאית הכי אמיצה במדינת ישראל

אבי חימי קיבל שוחד מהסנגוריה הציבורית את הייצוג של רונאל פישר כדי למנוע קידום רפורמות שיצמצמו את הנזקים של הסנ”צ

1 min read

הסנגוריה הציבורית היא גוף שנועד לשרת את התביעה ולעזור לפרקליטות להרשיע אזרחים.  הסנגוריה מספקת עלה תאנה של ייצוג משפטי, מראית עין כאילו הנאשם מיוצג כאשר בפועל עומד שם דחליל מטעם הסנ”צ. הם עושים זאת כי הם מספקים סנגורים בחינם שמקבלים גרושים, כמה מאות שקלים לישיבה ולכן לא משתלם להם להשקיע בהגנת הנאשמים.  התוצאה היא שכולם רצים לעסקאות טיעון והסנגורים הציבוריים פשוט מוכרים את הלקוחות שלהם.  זו למעשה ההנחיה מלמעלה של יואב ספיר ראש הסנ”צ:  למכור את הלקוחות ולתפור עסקאות ולא משנה מי אשם ומי חף מפשע. לתפור את כולם בעסקאות.

בין הדמויות הבולטות בסנגוריה הציבורית:  יואב ספיר ראש הסנ”צ, תרצה קיש מי שאחראית לשדך בין סנגורים לנאשמים ומיכל עורקבי מי שאמורה לבדוק שאיכות הייצוג לא נפגעת.

בתמונה:  יואב ספיר ראש הסנגוריה הציבורית שיחד את אבי חימי בהעסקה פרטית לייצוג רונאל פישר

עורכי הדין הפרטיים בתחום הפלילי אינם מאושרים מהמצב הזה כי הסנגוריה הציבורית גוזלת מהם פרנסה, וכאשר אבי חימי נבחר ליו”ר לשכת עורכי הדין הם פנו אליו בבקשה לטפל בתחלואי הסנגוריה הציבורית:  לצמצם את הזכאות כך שמיליונרים כמו רונאל פישר לא יקבלו ייצוג בחינם (הסנ”צ שילמה עליו עד כה 1.5 מיליון ש”ח), ולהעלות את התעריפים כך שיהיה משתלם לייצצג את הנאשמים ולא להעמיד שם דחלילים, וכמובן לאסור על הסנגוריה הציבורית לתת הוראות כמו לא להגיש בקשות פסילה נגד שופטים מכורים, ולא להתנגד להגשת ראיות ללא חקירות נגדיות.

כעת התבשרנו שהסנגור של רונאל פישר נהפך שופט ובמקומו יואב ספיר פנה לאבי חימי והציע לו את ייצוג רונאל פישר בחוזה העסקה אישי.  כלומר אבי חימי לא יקבל 200-300 ש”ח לישיבה כמו שאר הסנגורים הפושטים. הוא יקבל שכר ראוי כמקובל בשוק הפרטי….  ממש מופת של דוגמא אישית.

 

זהו שוחד לכל דבר וענין כי ברור שזה נועד לנטרל את אבי חימי מכל התעסקות בלשכה בנושא קידום רפורמות בסנגוריה הציבורית.

השוו לכתבה בפוסטה מתאריך 26/12/2019:

 

 

בתמונה:  תרצה קיש מוכרת את הלקוחות של הסנגוריה הציבורית לפרקליטות בזיל הזול

להלן נוסח התלונה שהגיש מנכ”ל התנועה למען איכות השפיטה בישראל (ע”ר) יהונתן קפאח.  תשובה לא התקבלה מעולם. כמקובל בישראל כשמקבלים מכתב שלא נעים לענות עליו, פשוט מצפצפים.

לכבוד

אמיר ויזל, עו”ד

מבקר לשכת עורכי הדין

וחברי הוועד המרכזי

לשכת עורכי הדין תל אביב          mevaker@israelbar.org.il                    roshlishka@israelbar.org.il

uri@israelbar.org.il              vaadmerkazi@israelbar.org.il

                                                tabar@tabar.org.il                     MICHALO@justice.gov.il

שלום רב,

הנדון:   שוחד מטעם הסנגוריה הציבורית לאבי חימי ע”מ למנוע שינויי חקיקה לרעת הסנ”צ

 1. לתנועה למען איכות השפיטה בישראל, נודע דרך כתבה באתר ההדלפות “פוסטה” כי הסנגוריה הציבורית (סנ”צ) גייסה את עו”ד אבי חימי,  לייצג את רונאל פישר בכתב האישום שהוגש נגדו (4 אישומים), לאור העובדה שהסנגור של פישר (עו”ד עמית בר) מונה לשופט.
 2. על פי הכתבה עו”ד חימי קיבל על עצמו את המינוי לפי חוזה העסקה אישי בדומה לאותו חוזה שנחתם עם העו”ד היוצא, עמית בר. על פי פרסומים שונים עו”ד בר וצוותו כבר הרוויחו מהסנגוריה הציבורית מעל מיליון וחצי ₪.
 3. בטרם נסביר מדוע אנו סבורים שעסקה זו נגועה בשוחד, כבר עולה ממנה ריח רע, בכך שראש לשכת עורכי הדין בעצמו ובכבודו מבקש לעצמו חוזה אישי מועדף, אשר חורג מתנאי ההעסקה השגרתיים של כל עורכי הדין המועסקים ע”י הסנ”צ על פי התעריפים הנקובים בתקנות הסנגוריה הציבורית (שכר טרחה לסנגורים ציבוריים) תשנ”ו 1966. מן הראוי שראש הלשכה ייקח על עצמו יצוג באותם תעריפים שמקבלים כלל חברי הלשכה, ולא שקל אחד מעל זה.
 4. כידוע תעריפי הסנגוריה הם תעריפי לעג לרש, למשל 495 ₪ לישיבה מהותית בבית משפט השלום, 334 ₪ לישיבה לא מהותית בבימ”ש השלום, ו 814 ₪ בבית משפט מחוזי. שעת תורנות מתומחרת לפי 157 ₪, ושעת תורנות מחוץ לבית משפט לפי 58 ₪.  שעת ביקור נאשם או חשוד במעצר מתומחרת לפי 102 ₪.
 5. תעריפים אלו הם כל כך מגוחכים שהם גורמים לכך שעו”ד מטעם הסנגוריה אינם משקיעים בלימוד חומר, אינם משקיעים בהכנת בקשות ואינם משקיעים בישיבות וביקורים אצל הלקוח בכלא, כי זה לא משתלם להם. לרוב גם הסנגוריה לוחצת עליהם להודות בראיות לכאורה, לוותר על עדים, לא להתנגח עם השופטים, והתוצאה היא מכירת לקוחות סיטונית ו 99.9% הרשעה.  פירושו של דבר שהסנגוריה עובדת לפי מקדם כישלון של 99.9 אחוזי כישלון.
 6. נשאלת השאלה מדוע עו”ד אבי חימי אינו משמש דוגמא אישית, ומדוע אינו נוטל את הייצוג של רונאל פישר לפי התעריפים הקבועים בכללים, כמו כל שאר הסנגורים?
 7. מדוע עו”ד חימי סבור שמגיע לו יחס מועדף וחוזה אישי השונה מזה שכלל חברי הלשכה שבחרו בו עובדים לפיו?
 8. רק לפני שנה כאשר השופט בני שגיא נדרש לקבוע מהו השכר שישולם לסנגור עבור העיתונאית לורי שם טוב על חשבון משרד המשפטים (לפי סע’ 19 ב’ לחסד”פ), קבע השופט בני שגיא שהשכר הראוי הוא 100 ₪ לשעה, ואת זאת אישר בכתב הנשיא אורנשטיין (שבעצמו אישר בתיקי הפירוקים שניהל שכר של 500 ₪ לשעה ואף יותר מכך לחבריו).
 9. פנינו באותו שלב בכתב לעו”ד חימי וביקשנו ממנו שיטפל ב”עיוות שנוצר” כאשר נשיא בית משפט מחוזי שבתיקים שלו קובע 500 ₪ לשעה, קובע שבתיקי ייצוג בפלילים על חשבון המדינה השכר לשעה יעמוד על 100 ₪. הסברנו לאבי חימי ששכר כה נמוך פוגע באיכות הייצוג ומאיין אותו, ומסיבה זו כל הסנגורים רצים לעסקאות טיעון ומוכרים את הלקוחות שלהם.
 10. במכתבנו לעו”ד אבי חימי אף הצענו לו שהוא בעצמו ייקח על עצמו את הייצוג של העיתונאית לורי שם טוב, אם הוא סבור שאפשר לשבת בשקט לנוכח קביעה ששכרם של סנגורים יעמוד על 100 ₪ לשעה.
 11. לאור האמור, זוהי צביעות וחוצפה ממדרגה ראשונה שיו”ר לשכת עורכי הדין, אבי חימי, מבקש לעצמו הטבות שכר ששאר הסנגורים אינם מקבלים, והחריג עצמו מכלל ציבור עורכי הדין.
 12. אולם בכך לא סגי. עם תחילת כהונתו של עו”ד אבי חמי כראש לשכת עורכי הדין, התפרסמו כתבות שהוא הקים צוות שיפעל נגד הסנגוריה הציבורית, ויגרם להעלאת רמת השכר בסנגוריה על מנת לשפר את איכות הייצוג של אותם מסכנים שידם אינה משגת לשכור עו”ד פליליסט פרטי.
 13. בין השאר, דיבר אז עו”ד חימי על כך שהסנגוריה מסכימה לייצג בעלי ממון אשר המדינה חילטה את כספו זמנית עד תום ההליכים הפליליים, והוא קרא לצמצם את הקריטריונים לייצוג בעלי ממון ע”י הסנגוריה, וזאת כדי ליצור יותר פרנסה לעורכי הדין הפרטיים. הוא עצמו דיבר על הסנגוריה במונחים של מונופול שתלטני אשר השתלט על שוק ייצוג נאשמים וחשודים שאינם בעלי אמצעים, והבטיח לפעול נגד הסנגוריה.
 14. אנחנו אף כתבנו לו באותה עת, שאף כדאי לקדם הפרטת הסנגוריה ל 5 גופים עצמאיים שיתחרו זה בזה, וכך התחרות על איכות ומצוינות תשפר את סטטיסטיקת ההרשעות המבהילה של מדינת ישראל.
 15. והנה לפתע פתאום, ד”ר יואב ספיר, עוה”ד תרצה קיש ורחל עורקבי מציעים לעו”ד חמי הצעה אטרקטיבית השופעת מזומנים לו ולמשרדו, ובבת אחת ראש לשכת עורכי הדין מתהפך כמו בשר על שיפוד שווארמה, זונח את האג’נדה שהתחייב לה לפעול נגד הסנגוריה הציבורית, תעריפיה הזעומים, ובזבוז משאבי ציבור על בעלי ממון שאינם זכאים ואינם ראויים, והוא עצמו “מסכים” לייצג את המיליונר רונאל פישר – גם אחרי שהמדינה ביטלה את החילוטים על כספיו ורכושו הרב של רונאל פישר.
 16. לטעמנו מדובר בעסקת שוחד שהוצעה ע”י הסנגוריה לאבי חימי על מנת לטרפד את כל הרפורמות שעו”ד חימי הבטיח לבוחריו שיקדם בליקויים החמורים של הסנגוריה הציבורית.

המכתב מסתיים בקביעה ש”הסכמתו של חימי לקבל את הייצוג של פישר מהסנגוריה הציבורית מהווה קבלת דמי שתיקה עבור חיסול כל הרפורמות שהובטחו לטיפול בסנ”צ וליקוייה.  מדובר בשוחד שהוצע לחימי ע”י יואב ספיר, תרצה קיש ומיכל עורקבי וחימי נפל בפח”.

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *